• https://www.facebook.com/pages/Isparta-T%C3%BCrk-Oca%C4%9F%C4%B1/1565890796990196
  • https://twitter.com/IspTurkOcagi

" TÜRK OCAKLARI - KAMU YARARINA ÇALIŞIR DERNEK"    "Türk Ocağı, Türk’ün has ocağı, varlık ve birlik ocağı,yüksek alevlerle tütsün, muhitine nurlar saçsın; yaşasın ve yaşatsın.Türk Ocağı, Türklük güneşinin ocağıdır. Asırlarca bunu söndürmek için çalıştılar. Bu ocak hepimizi aydınlattı." (1923 Kemal Atatürk )

Başkandan
leventbasyigit@hotmail.com
ÇİN'E KİM DUR DİYECEK
03/10/2014

Kadim Türk yurdu Doğu Türkistan’da Çin Halk Cumhuriyeti yetkililerinin asimilasyon ve zulüm politikaları  her geçen gün artan bir şekilde devam etmektedir. Çin, Doğu Türkistan’da sistemli olarak  insan hakları ihlalleri yapmakta ve bölgede yaşayan Müslüman Türk nüfusu sindirmeye çalışmaktadır. Uygur Türklerinin dini inançlarına saygı göstermeyen Çin, ibadetleri yasaklamakta camileri işgal etmektedir. Zaman zaman katliam ve idamlarla Uygur Türklerini sindirmek isteyen Çin, Uygur Türklerinin münevver isimlerine ve kanaat önderlerine yönelik baskılarını da gittikçe artırmaktadır. Bu bağlamda Uygur Türkü ekonomi profesörü İlham Tohti’nin bölücülük (!) suçlamasıyla müebbet hapis cezasına çarptırıldığını büyük bir üzüntü içinde öğrenmiş bulunmaktayız.

              Bilindiği gibi İlham Tohti, 15 Ocak 2014'te ''kanunları ihlal ettiği'' gerekçesiyle Pekin yönetimi tarafından tutuklanmış, uzun süre kendisinden haber alınamamış daha sonra ise Urumçi’de tutulduğu öğrenilmişti. Tohti tutukluluk sürecinde çeşitli baskılara uğramış, dini ve milli kimliğine yönelik hak ihlalleri ve baskılara uğramıştır.Tohti’nin Çin devletini bölmeyi planladığı ve Doğu Türkistan’ın bağımsızlığı için çalıştığı gibi ithamlara maruz kaldığı öğrenilmiştir.

                 İlham Tohti bütün dünyanın tanıdığı ve Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri, Çin’in göç politikaları ve uygulanan baskı hakkında yazılar yazan meşru alanda fikir mücadelesi veren bir düşünce insanıdır. Böyle bir düşünce insanının, insan hakları savunucusunun asılsız ve içi boş bir “bölücülük” suçlamasıyla müebbet hapis cezasına çarptırılması açıkça zulümdür. Türk Ocakları olarak biz Tohti’nin saygın bir bilim adamı olduğunu biliyor ve bu cezanın adalet kavramından uzak haksız bir yargılamanın sonucu, tamamen siyasi saiklerle verildiğinden hiç bir şüphemiz olmadığını belirtiyoruz. Çin Devleti bu uygulamalarıyla Doğu Türkistan’daki gerilimi artırmaktadır. Bu politikalar gelecekte sadece Uygur Türkleri için değil Çin’in kendisi için de büyük sorunlar yaratabilecek bir sosyal ortam oluşturmaktadır.

                    Müebbet hapis cezasına çarptırılan İlham Tohti’nin bir an önce adil bir yargılama süreciyle tekrar yargılanmasını talep ediyor, haklı düşüncelerinden dolayı böyle ağır bir cezaya çarptırılmasının büyük bir zulüm olduğunu açıkça ifade ediyoruz. Bu noktada Doğu Türkistan’la aynı milletin bir parçası olan, aynı tarihi ve dini köklerden gelen Türkiye başta olmak üzere, uluslararası toplumu ve bütün Türk Dünyası’nı duyarlı olmaya ve insani diplomasi bağlamında Tohti’nin adilce yargılanması ve özgürlüğüne kavuşması için çalışılmasını talep ediyoruz.

                   Türk Ocakları olarak bizim için İstanbul ne ise Kaşgar da odur. Ankara ne ise Urumçi de aynıdır. Doğu Türkistan Türklüğünün meseleleri de bütün Türk Dünyası meselelerinde olduğu gibi bizim asli meselemizdir. İlham Tohti’nin bir an önce yeniden özgürlüğüne kavuşmasını temenni ediyoruz.

 

 

 Op.Dr.Levent Başyiğit

 Türkocakları Isparta Şubesi Başkanı

 2442 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Milli Eğitimdeki haksız,hukuksuz kıyım durdurulmalıdır - 15/09/2014
Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul müdürlerinin görevden alınmaları uygulamasında; tecrübeli, liyakat sahibi, çalışkan, dürüst, hak ederek müdürlük makamına gelmiş, yolsuzluğa ve haksızlığa...
RUSYA KIRIM’DAN ELİNİ ÇEK! - 22/03/2014
Moskof yayılmacılığının son adımı yüzlerce yıllık Türk ve Müslüman toprağı olan Kırım’da atılmaktadır...
KIRIM'DAKİ KARDEŞLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM - 11/03/2014
Ukrayna’da yaşanan gelişmeler Türk dünyasının ayrılmaz bir parçası olan Kırım’da yaşayan Kırım Tatarlarının...
Size yakışmadı Sayın Ümit Özdağ Bey - 26/12/2013
Bir Türk milliyetçisi ve 11 yıldır Isparta Türkocağı başkanı olarak çeşitli platformlarda sizi Türk milliyetçilerin gözü,kulağı,sesi olarak görüyor,takdir ve takip ediyorum.Babanız rahmetli Muzaffer Özdağ gibi Türk milletinin tabiri caiz ise kutup..
TÜRKOCAĞI’NIN ISPARTA’MIZI ZİYARET EDEN AKİLLER HEYETİNE TOPLANTIDA SUNDUĞU GÖRÜŞLERİ - 21/05/2013
Geçen sene, Osmanlı’dan Cumhuriyete uzanan süreçte 100.kuruluş yılını kutlayan Türk Ocakları, dün Çanakkale’de, Kurtuluş savaşında cephede, daha sonra da Türkiye’nin inşasında Atatürk’ün yanında nasıl Milli mektep olarak işlevi gördü...
BASIN AÇIKLAMASI - 27/04/2013
NİCE 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMLARINA........ 23 Nisan 1920 Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açıldığı gündür Her 23 Nisan gününü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlarız Egemenlik yönetme yetkisidir Ulusal egemenlik...
O KOMANDO AYVAZ İDİ - 21/04/2013
Bugün, 1942 yılında Gaziantep'de doğup 19.04.2008 de Ankara'da gerçekleşen Türkocakları 37. Genel kurulunda geçirdiği kalp krizi sonrası,aralarında benim de bulunduğum hekimlerin yoğun çabasına rağmen kurtaramadığımız Ülkü devlerinden...
Balkan vahşeti 100. Yılında - 09/11/2012
Yüzyılın en büyük insanlık dramına sahne olan Balkan Savaşlarının ardından 100 yıl geçti...
Başkanımız Op.Dr.Levent BAŞYİĞİT'in 100.Yıl Kurultayında Yapmış Oldukları Konuşma - 24/04/2012
Sayın Genel Başkanım,sayın divan,100.yıl Genel Kuruluna katılan Şubelerin Başkan,Yönetici ve Delegeleri.Hepinizi saygıyla selamlıyorum. Genel Başkanlarımız,kurucularımız rahmetli Hamdullah Suphi Tanrıöver, Prof.Dr.Osman Turan,Yusuf Akçura,M.Emin..